İTÜ/BİDB tarafından sunulan sertifika hizmetlerinin amacı, verilen tüm servislerin daha güvenli hale getirilmesini sağlamaktır.

İTÜ/BİDB Sertifika Hizmetleri ile İTÜ e-posta servislerine ve HTTPS protokolü destekleyen İTÜ web uygulamalarına daha güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz. İTÜ/BİDB Sertifika Hizmetleri sayesinde istemci ve sunucu arasında şifrelenmiş bir bağlantı kurulur. Bu şifreleme sayesinde istemci ve sunucu arasında gönderilip alınan mesajlar kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilse dahi içeriği okunamayacaktır.

Bu hizmetlerden herhangi bir güvenlik uyarısıyla karşılaşmadan yararlanmak için, öncelikle bilgisayarınıza İTÜ Kök Sertifikaları'nı yüklemeniz gerekmektedir.

Windows İşletim Sistemleri

Windows işletim sistemlerinde İTÜ web hizmetlerini daha güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için aşağıdaki sertifikayı bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir.

İTÜ Kök Sertifikası (DER Encoded X.509)

Linux İşletim Sistemleri

Linux işletim sistemlerinde İTÜ web hizmetlerini daha güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için aşağıdaki sertifikayı bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir.

İTÜ Kök Sertifikası (Base64 Encoded PEM X.509)

macOS, iOS ve ipadOS İşletim Sistemleri

macOS, iOS ve ipadOS işletim sistemlerinde İTÜ web hizmetlerini daha güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için aşağıdaki sertifikayı bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza kurmanız gerekmektedir.

İTÜ Kök Sertifikası (Base64 Encoded PEM X.509)

Android 5.1.0 ve Üstü Sürümler İçin

Android 5.1.0 ve üstü işletim sistemlerinde İTÜ web hizmetlerini daha güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için aşağıdaki sertifikayı mobil cihazınıza kurmanız gerekmektedir.

İTÜ Kök Sertifikası (DER Encoded X.509)

Android 5.0.x ve Altı Sürümler İçin

Android 5.0.x ve altı sürümlerinde İTÜ uygulamalarına bağlanabilmek için İTÜ Kök Sertifikasına ek olarak COMODO RSA sertifikasının da yüklenmesi gerekmektedir.

İTÜ Kök Sertifikası (DER Encoded X.509)
COMODO RSA Sertifikası

İTÜ Kök Sertifikası


Fingerprint (SHA1) ‎e1 2c da a9 25 bb 58 87 c9 8d 94 09 b3 61 91 19 4d 4c 7e ce
Valid From 20 Ekim 2014 Pazartesi 10:15:05
Valid To 20 Ekim 2024 Pazar 10:25:04
© 2019 İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı