Android 5.0.X ve Altı İstemcilere İTÜ Kök Sertifikasının Yüklenmesi

 1. ITU Root Certification Authority Certificate (DER Encoded X.509) tıklanır.

  ITU Root Certification Authority Certificate (DER Encoded X.509)

 2. Bu aşamada bir güvenlik uyarısı ile karşılaşılması durumunda Devam Et butonuna tıklanır.

  android3

 3. İndirme başlatıldıktan sonra sertifikaya bir ad verilmesi ve kimlik bilgisinin kullanımının seçilmesi istenecektir. Eduroam kablosuz bağlantı hizmetinin, İTÜ Kök Sertifikasını otomatik olarak tanıması için sertifika adı ITU Root Certification Authority olarak girilmelidir ve daha sonra kimlik bilgisi kullanımı Wİ-Fi (Kablosuz) olarak seçilmelidir.

  android4

 4. Sertifikanın VPN ve uygulamalarda da geçerli olması için indirilen sertifika ikinci kez yüklenir ve kimlik bilgisi kullanımı VPN ve Uygulamalar olarak seçilir.

  android5

 5. COMODO RSA Sertifikası tıklanır.

  COMODO RSA Sertifikası

 6. İndirme başlatıldıktan sonra kablosuz bağlantı hizmetinin, COMODO RSA Sertifikasını otomatik olarak tanıması için sertifika adı COMODO olarak girilmesi yeterlidir ve daha sonra kimlik bilgisi kullanımı Wİ-Fi (Kablosuz) olarak seçilmelidir.

  android5

 7. Eğer cihazınız için daha öncesinde Kimlik Bilgileri Deposu için şifre oluşturulmadıysa sertifika yükleme esnasında Kimlik Bilgileri Deposu için yeni bir şifre veya ekran kilidi PIN’i girilmesi istenecektir.

  android6

 8. Sertifikanın VPN ve uygulamalarda da geçerli olması için indirilen sertifika ikinci kez yüklenir ve kimlik bilgisi kullanımı VPN ve Uygulamalar olarak seçilir.

  android5

Sertifika Dosyası Okunamaması Hatası ve Manuel Kurulum

 1. Kurulum sırasında telefonun normal tarayıcısının dışında bir tarayıcı kullanılması (Örn: Chrome) veya bazı android telefon modellerinde tarayıcıdan kaynaklı sorunlardan dolayı Sertifika Dosyasının Okunmaması hatası ile karşılaşılabilir. Bu tür durumlarda sertifikaların telefona manuel (el ile) kurulumu gerekmektedir.

  android7

 2. Ayarlara girilir.

  android8

 3. Güvenlik'e tıklanır.

  android9

 4. Kimlik bilgileri deposu bölümünde SD Karttan Yükle'ye tıklanır.

  android10

 5. Sertifikaların indirildiği klasör seçilir.

  android11

 6. ITU Root Sertification seçilir ve kurulumu yapılır. Eduroam kablosuz bağlantı hizmetinin, İTÜ Kök Sertifikasını otomatik olarak tanıması için sertifika adı ITU Root Certification Authority olarak girilmelidir ve daha sonra kimlik bilgisi kullanımı Wİ-Fi (Kablosuz) olarak seçilmelidir.

  android12

 7. Sertifikanın VPN ve uygulamalarda da geçerli olması için indirilen sertifika ikinci kez yüklenir ve kimlik bilgisi kullanımı VPN ve Uygulamalar olarak seçilir.

  android5

 8. Comodo RSA sertifikası seçilir ve kurulumu yapılır. Sertifika adının COMODO olarak girilmesi yeterlidir ve daha sonra kimlik bilgisi kullanımı Wİ-Fi (Kablosuz) olarak seçilmelidir.

  android13

 9. Sertifikanın VPN ve uygulamalarda da geçerli olması için indirilen sertifika ikinci kez yüklenir ve kimlik bilgisi kullanımı VPN ve Uygulamalar olarak seçilir.

  android5

 

Sertifika Yükleme Adımları

İTÜ Kök Sertfikalarının Android 5.0.X ve Altı İstemcilere Kurulumu

İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nca hizmete alınan sertifika servisleri ile BİDB tarafından verilen tüm servislerin güvenli hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu belgede Android 5.0.X ve altı istemcilerde sertifika servislerin nasıl kurulacağı anlatılmaktadır. Sertifikaları kurmak için lütfen kurulum adımlarını takip edin.

Android 5.0.X ve Altı istemcilere İTÜ Kök Sertifikalarının Yüklenmesi

© 2019 İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı